Kort om klubben

Dykkerklubben Poseidon blev stiftet i marts 1970 og har i dag ca. 50 medlemmer. Klubben er afhængig af frivillig arbejdskraft, og der er også mange som giver en hånd med. Vi uddanner løbende dykkere med stor hjælp fra klubbens instruktører.

Dykning i klubben spænder lige fra rekreativ dykning, til avanceret dykning med store dobbeltsæt eller rebreathere. Så der er dykning på alle niveauer.
Flere medlemmer i klubben ejer selv både, og klubben selv råder over tre gummibåde med trailer og hvad dertil hører. I værkstedet er der mulighed for at foretage småreparationer af udstyr og bruge klubbens værktøj.

Vrag og strandture forekommer hver måned, og ofte op til flere hvis vejrguderne tillader det. Ligeledes er der weekendture og mange andre aktiviteter. Arrangementer planlægges til klubaften, over hjemmesiden eller email.

Vi har et godt klubliv med meget socialt samvær, og vi lægger stor vægt på at alle skal føle sig velkomne, både børn, kæreste, kone, mand og familie. Der er klubaften hver Torsdag fra kl. 19. Her er alle velkomne, både medlemmer og interesserede.
Derudover holder vi gerne fest, når en anledning byder sig. Messen byder på stort set alt hvad hjertet begærer.

Alle dykkere er velkomne i klubben uanset certificering.